צור קשר

רשלנות רפואית איך אדע ?
נפגעתי בעבודה, מה עלי לעשות?

רשלנות באיתור תסמונת גנטית

בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל תביעה נגד טיפת חלב ונגד קופ"ח בגין הולדתו של תינוק עם תסמונת גנטית קשה שנלווה לה מומי שלד ומומים מוחיים קשים.

ההורים היו קרובי משפחה שאחד מבניהם נולד בעבר עם מומים.

במהלך מעקב ההיריון ביצעה האם בדיקת חלבון עוברי שלא נמצאה תקינה. בעקבות הבדיקה נשלחה האם לבדיקת אולטרא סאונד. בבדיקת האולטרא סאונד שנערכה לאם בקופ"ח נתגלה חשד לפגם במחיצה הבין חדרית של הלב.

שבועיים לאחר מכן ביצעה האם סקירת אולטרא סאונד נוספת בו נמצאה פעם נוספת חשד למום לבבי. בודק האולטרא סאונד שלח אם האם לבדיקת אקו לב עובר.

בבדיקה נוספת שבוצעה נמצא כי גודלו של העובר לא מתאים לשבוע ההיריון, והבודק חשש כי התינוק ללא דופק. בבדיקה נוספת שנערכה נמצא כי התינוק עם דופק.

האם חזרה לטיפת חלב עם הממצאים השונים  שהחשידו לעובר לא תקין אך רופאי טיפת חלב לא הפנו את האם לבדיקות גנטיות, לסקירת אולטרסאונד מורחבת, ולא ביקשו מהאם לחזור לבדיקות תכופות יותר.

במסגרת הליכי פשרה, החליטה טיפת חלב לשלם מיליוני ₪ כפשרה. קופ"ח שביצעה את בדיקות האולטרא סאונד ניהלה את התיק וטענה כי מלבד ביצוע בדיקת האולטרא סאונד ומסירת ממצאי הבדיקות לאישה ההריונית אין לה כל אחריות.

בית המשפט דחה את טענות קופ"ח וקבע כי אכן מי שאחראי על ניהולו התקין של ההיריון היא טיפת חלב.

ברם, במקרה דנן נתגלה עיכוב התפתחותי וחשד למום לבבי ממצאים חמורים המעידים על אי תקינות העובר.

בית המשפט קובע כי בנסיבות האמורות על מבצע האולטרא סאונד היה לשלוח את הממצאים ישירות לרופא המטפל או לחלופין להסביר לאם על ממצאי הבדיקות והחשיבות שבחזרה אל מבצע המעקב ההריוני נוספות לרבות תיעוד ההסבר על כך.

בית המשפט קבע כי לו היו מסבירים לאם על האפשרות כי היא תלד תינוק עם מומים קשים היא הייתה מפסיקה את הריונה.

בית המשפט קבע פיצוי של מליוני ₪ שרובו הוטל על טיפת חלב.

לטעמינו החשיבות של פסק הדין, היא במסר אותו הוא מעביר לגורמי הרפואה השונים על פיו, עליהם לשתף את האישה ההריונית בכל ממצא המתגלה בהיריון ומשמעותו על בריאותו של העובר. נוסף על כך, פסק הדין דן בפעם הראשונה באחריותם המשולבת של מבצע מעקב ההיריון ומבצע בדיקות האבחון, ושולל את הגישה המצמצמת לפיה אחריותו  של מבצע בדיקות האבחון מתמצאת רק בכתיבת הממצאים.

פסק דין זה הוא סנונית ראשונה בהרחבת אחריותו של מבצע בדיקות האבחון השונות.

נולד לך ילד עם תסמונת גנטית או מום חמור? פני למשרדינו לבדיקת האפשרות להגשתה של תביעת רשלנות רפואית.

להרחבה נוספת

עבור לתוכן העמוד

המידע המופיע באתר הינו מידע כללי ואין בו משום ייעוץ משפטי או מקצועי מחייב.

כל הזכויות והתכנים הינם קניינו הבלעדי של עו"ד מאור גלבוע, ואין להעתיקם או לשכפלם או לעשות בהם שימוש מבלי לקבל הסכמתו בכתב של עו"ד מאור גלבוע.